V článku se dočtete, proč je tak velký rozdíl mezi tím, jak získáváme důvěru na začátku vztahu, a tím, když je důvěra poničena v jeho pozdějších stádiích. 

Obnovit důvěru po letech vztahu není snadné 

Pokud dojde po letech ve vztahu ke ztrátě důvěry, mnozí lidé si až naivním způsobem myslí, že získat ji zpět bude přibližně stejně obtížné jako na začátku vztahu. To samozřejmě není pravda. Když se seznámíte, poznáváte se a zpočátku na sobě vidíte většinou jenom pozitivní věci. Váš vztah zatím není zatížen negativními zkušenostmi s vaším protějškem. Nejsou v něm zklamání, lži, není důvod o druhém pochybovat.

Oproti tomu dojde-li ke ztrátě důvěry například vinou toho, že vám partner v něčem zalhal nebo se ukázalo, že vám lže opakovaně, bude to s důvěrou a jejím znovuzískáváním horší. Stejně tomu bude, pokud dlouhodobě nedocházelo k naplňování vašich potřeb. Případně do vztahu dokonce vstoupila nevěra či jiné vážné problémy. Při takové ztrátě důvěry vám pak opravdu nemůže fungovat jen to, že si prostě řeknete, že se už to, co vás zranilo, to, co důvěru dostalo na bod mrazu, nikdy nebude opakovat. 

Ztratili jste důvěru ve vztahu? Takto ji začněte obnovovat 

Rozdíl mezi budováním důvěry na začátku vztahu a jejím opětovaným nabýváním poté, co jste ji ztratili, je v tom, že ve druhém případě se budete muset opravdu aktivně snažit. To se obecně dělá tak, že si samozřejmě nemůžete jenom slíbit, že už se nic špatného nestane. Zkušenost bohužel říká, že se ve vašem vztahu něco špatného stalo. Proto nemůžete jen pasivně čekat, ale musíte aktivně jednat. 

Ztrátu důvěry můžete řešit tak, že se oba začnete aktivně zasluhovat o to, abyste ji do vztahu navraceli. To je naprostý základ, bez kterého to nepůjde: pokud se na budování důvěry nebudete chtít zúčastňovat oba dva, nikdy už důvěra nebude tak pevná, jak byste potřebovali.

Při ztrátě důvěry řešte její příčiny 

Dalším předpokladem pro znovuzískání důvěry je, že budete ochotni upřímně a transparentně zhodnotit příčiny toho, co se stalo. Pokud se chcete opravdu posouvat, budete si muset nalít čistého vína a říci si toho co možná nejvíce. Bohužel spousta lidí se bojí druhému pravdu říct: někdy je to z toho důvodu, že je protějšek opakovaně shazoval, znevažoval, co řekli. Někdy je to proto, že nechtějí partnerovi ještě víc ublížit poté, co došlo ke ztrátě důvěry. Někdy je to také z toho důvodu, že na sebe nechtějí prozradit další věci, které by mohly ještě více snížit jejich hodnotu ve vztahu.

Budete-li se ale snažit znovu vystavět důvěru a budete na tom aktivně pracovat, postupně to, co jste neřekli, na povrch začne stejně vycházet – takto důvěru obnovovat nemůžete. 

Amnestií k znovuobnovení důvěry ve vztahu 

Měli byste se spolu tedy dohodnout na jakési amnestii. Kdy věci, které si teď řeknete, proti sobě nebudete používat. Vzájemně se ujistíte o tom, že si věci chcete říct ne prosto, abyste si ublížili, ale abyste opravdu mohli začít znovu. 

Není nic horšího, než když zjistíte, že se mezi vámi něco stalo, ztratíte důvěru.  Dohodnete se, že ji budete znovu budovat a za pár týdnů nebo měsíců se ukáže, že ze skříně vylezl další kostlivec. Pak už obnovovat důvěru je opravdu jen velmi obtížné. Nepromarněte tedy šanci, kdy ještě máte oba dva sílu a vůli se ztrátou důvěry ve vašem vztahu něco dělat.

Začněte se lépe poznávat, (možná) získáte důvěru zpět

Další nezbytnou součástí budování vztahu je to, abyste jeden druhého více poznali. Dohodněte se na pravidelných setkáních, kde byste se měli bavit o tom, kdo každý z vás jste. Opakovaně a pravidelně si budete muset říkat, co se v každém z vás děje, co prožíváte.  Jak se cítíte, na co myslíte, co vás trápí, v čem se podceňujete, za co se nemáte rádi. Jednoduše řečeno se budete bavit o věcech, v jejichž rámci budete přiznávat své slabiny. 

Proč je to tak důležité, abyste zase mohli obnovit důvěru ve vašem vztahu? Je to z toho důvodu, že se každý z nás přirozeně snažíme svým slabinám vyhýbat. 

Dejme si příklad. Žena, která si myslí, že nemá právo trávit víkend se svojí kamarádkou, protože by se měla starat o rodinu a věnovat se manželovi, se manžela vyptává, jaké má na víkend plány on. Když ty nejsou přesně podle jejích představ, odpoví na to, že ona tedy bude s kamarádkou. Manžela to rozčílí: proč se ho na to tedy žena ptá, proč mu rovnou neřekne, že by chtěla být s kamarádkou? 

Ztratili jste důvěru? Poznejte své slabiny

Důvodem, proč to žena manželovi neřekla, je, že chtěla obejít svoji slabinu a nechtěla přiznat, že se bojí. Myslí si, že na to, aby trávila víkend s kamarádkou, nemá právo. Ve chvíli, kdy to manželovi vysvětlila, on to byl schopen akceptovat a příště už tento problém nevznikl. To proto, že si věci ohledně plánů na víkend mohli říct na rovinu.

To znamená, že abyste se nemuseli svým slabinám vyhýbat a nevzbuzovali v partnerovi zbytečnou frustraci, je velmi důležité, abyste se vzájemně o svých slabostech dozvěděli. Abyste se mohli podporovat v tom, že je nebudete muset ukrývat, a mohli s nimi pracovat způsobem, který je opravdu funkční. 

Způsob, který na začátku používala žena z našeho příkladu, funkční nebyl. Nemohla jím vyřešit svůj strach, aby se situace opakovaně nestávala. Tento problém se totiž často opakoval i v jiných podobách a manžel situaci dlouhodobě vnímal tak, že na nic nemá vliv. Že se ho manželka často na něco ptá, stejně se ale nakonec rozhodne po svém. Dokud se neukázalo, že to celé je jen kvůli tomu, že se něčeho bojí.

Ztrátu důvěry můžete obnovit skutečně jen tak, když se na jejím opětovném budování budete snažit aktivně pracovat. Budete to chtít oba dva a budete prohlubovat své komunikační dovednosti a své znalosti o tom, kdo je váš protějšek, jaké jsou jeho slabiny a co se v něm děje. Dále bude určitě nutné pracovat na odcizení a k tomu vám doporučuji článek Co dělat, když to ve vztahu neklape

Nevíte-li si ani po přečtení článku rady se ztrátou důvěry ve vašem vztahu, nezoufejte. Vyberte si některou z konzultací, které nabízím, rád vám pomohu. 

autor článku: Karel Chába