Proč je naslouchání ve vztahu tak důležité? Jaké nejčastější chyby lidé dělají a jak správně naslouchat, se dozvíte v následujícím článku.

Nasloucháním k větší intimitě ve vztahu

Protože intimita je jeden ze základních stavebních kamenů každého vztahu, je důležité, abyste ji rozvíjeli. A to i tím, že se jeden o druhém dozvíte co nejvíce informací. K tomu musíte umět naslouchat.

Naslouchat potřebujete umět z toho důvodu, abyste byli schopni porozumět světu svého protějšku. Každý z nás ovlivňuje vztah svou osobností. Detailní seznámení vašeho partnera s tím, kdo u sebe uvnitř jste, je klíčové k tomu, abyste mohli podporovat váš vztah a intimitu v něm.

Slyšet nerovná se naslouchat 

Nejdříve si řekněme, co naslouchání není. Nasloucháním ve vztahu určitě není to, že pomyslně nastavíte ucho a uslyšíte, co vám váš protějšek říká. To nestačí. Tento způsob naslouchání totiž nepřekoná obrany a odpory, kterými se vás vaše mysl snaží chránit.

Aniž byste si to uvědomovali, vždy, když přijímáte informace od vašeho protějšku a snažíte se mu naslouchat, vaše mysl kontroluje. Hodnotí, co a jak jste slyšeli, a snaží se – přirozeně – v první řadě chránit vás a vaši osobnost. Tyto procesy mysli mají za cíl udržovat na dostatečné úrovni vaši hodnotu a samozřejmě i vaše psychické bezpečí. Mají za cíl obhajovat vaše názory a vaše postoje.

Problém je ale právě v tom, že mnoho těchto procesů si neuvědomujeme. A proto jsme často přesvědčeni, že druhému opravdu nasloucháme a že ho respektujeme. Opak je bohužel pravdou. Ve skutečnosti totiž velmi často ihned poté, co přestaneme partnera poslouchat, začneme přemýšlet sami o sobě a obhajovat se.

To má buď tu podobu, že se do sebe uzavřeme, nemluvíme a žijeme si svůj vnitřní svět. Případně na druhého naopak reagujeme, často různými poznámkami typu „myslím si o věci něco jiného, vidím to jinak, ty to vnímáš špatně, přeháníš to“. Nebo sice řekneme, že protějšek chápeme, ale zároveň zase začneme hned mluvit o sobě nebo sami sebe obhajovat. A to není opravdové naslouchání.

Ovládněte svoji mysl, budete lépe naslouchat

Co je to tedy naslouchání a jak bychom měli naslouchat? Naslouchat v první řadě znamená chtít vpustit informace, které nám protějšek předává, opravdu do sebe. Naslouchat znamená ovládnout svou vlastní mysl a nedovolit jí, aby automaticky všechny informace, které od partnera při naslouchání přijímáme, začala různými způsoby upravovat ve snaze bránit nás. 

Tyto procesy samozřejmě není možné úplně vypnout, ale v určité míře se dají ovládnout. Potřebujete v sobě vytvořit jakési pomyslné místo. Postarat se o to, abyste informace a obsah vaší mysli propojili a „skamarádili“ s obsahem, který se k vám při naslouchání dostává z druhé strany od vašeho protějšku. 

Naslouchali jste správně? Dejte zpětnou vazbu 

V okamžiku, kdy vám tedy partner něco sděluje, zvláště pak tehdy, jedná-li se o něco, na čem se nemůžete dlouhodobě dohodnout, měli byste se vždy zastavit. V ideálním případě dát protějšku také zpětnou vazbu. Taková zpětná vazba vypadá tak, že vlastními slovy zopakujete to, co vám partner řekl. 

I tady platí to, co jsme si již řekli: musíte se snažit říct opravdu jen to, co si myslíte, že jste slyšeli. Dejte si pozor na to, abyste do naslouchání, respektive zpětné vazby nevsouvali své názory, postoje a vidění věci. Vaše mysl se o to bude snažit. Vždy se bude v nějaké míře pokoušet vměstnat do nich i vás. Vy byste se ale měli postarat o to, aby to bylo co nejméně. Je nutné, abyste se po určitou dobu diskuze věnovali jen tomu, co vám řekl váš protějšek. 

Naslouchat není jednoduché, s těmito tipy vám to půjde lépe 

Co když ale jen tak jednoduše nejde naslouchat a dostát radám, které jsem vám doporučil? V první řadě se při naslouchání musíte chtít ovládnout a „neodpinkávat“ od sebe informace, které jste slyšeli. Nesmíte se hned začít verbálně bránit nebo se do sebe uzavírat. Musíte chtít ovládnout emoce, jež vás přirozeně mohou přepadnout: můžete prožívat pocity agrese, frustraci z toho, co vám protějšek řekl, můžete se cítit zranění.

Všechny tyto a podobné věci brání naslouchání a tomu, abyste druhého mohli skutečně pochopit. Empaticky se do něj vžít a více se k němu přiblížit. Právě to je velmi důležité, chcete-li podporovat sbližující komunikaci. Vzájemně se chránit a porozumět si, a ne se od sebe odcizovat.

Pokud se tedy dostanete do stavu, kdy ucítíte, že nejste schopni empatie a dostatečného naslouchání, zastavte se a zamyslete. Začněte v sobě hledat, co vám brání v tom, abyste mohli to, co druhý říká, přijmout. Uznat, že toto je svět vašeho protějšku. Dobře naslouchat totiž znamená být empatický a empatický znamená uznat subjektivní vidění vašeho partnera. 

Naslouchat neznamená podřídit se, ale respektovat 

Být empatický a dobře naslouchat na druhou stranu rozhodně neznamená, že byste se od teď museli ve všem podřizovat. Vše papouškovat, rezignovat na svoje potřeby a názory. Nevylučuje se to ale s respektem k druhému a k tomu, jak vidí svět. Naslouchat neznamená se vším souhlasit. Znamená to chovat a stavět se k druhému s úctou a dávat mu tak pocit, že i přes rozdílnost názorů, které můžete mít, si ho vážíte a uznáváte ho. 

Je vaší zodpovědností zamyslet se nad tím, co vám brání, a vyjednat si se svým protějškem podporu v tom, abyste jeho názor mohli nakonec přijmout. Můžete se například bát toho (protože už s tím máte zkušenost), že když jeho názor přijmete, opakovaně se stane to, že partner nebude něco dělat, protože bude mít pocit, že to uděláte za něj. 

Smyslem ale není, abyste za protějšek udělali něco, co je jeho zodpovědnost. Smyslem je to, abyste mu dali najevo, že mu rozumíte. Chápete svůj protějšek, abyste se následně mohli bavit o tom, jak problém řešit. Pokud si totiž nedáváte najevo, že se vzájemně respektujete, pak se samozřejmě nemůžete dohodnout na věcech, které spolu chcete vyřešit.

Nevíte si ani po přečtení článku rady s tím, jak ve vztahu správně naslouchat? Nezoufejte a obraťte se na mě, rád vám pomohu. Vyberte si konzultaci, která vám bude nejlépe vyhovovat. 

autor článku: Karel Chába

Související články: Jak změnit komunikaci ve vztahu a Chyby v komunikaci s partnerem