Kategorie

Žárlivost, sebevědomí a psychické problémy

Trpíte žárlivostí a chcete se jí zbavit? Je váš partner žárlivý a vy nevíte, jak mu pomoci? Ničí partner vztah žárlivostí? Slibuje, že se to změní a vy nevíte, zda uvěřit a ve vztahu zůstat? Jak sebevědomí a psychické problémy ovlivňují partnerské soužití?

Pomohu vám – na této stránce ve třech tématických celcích najdete odpovědi na tyto a další otázky s tím spojené.

1

Žárlivý člověk se bojí, že ho partner/ka opustí, podvede, že už ho nemá tak rád/a. Člověk, který takto trpí, má strach ze srovnávání s jinými z obavy, že bude až druhý, horší. Příčinou žárlivosti je neschopnost vážit si sám sebe, své hodnoty a považovat se za hodného lásky.
Se žárlivostí se člověk nerodí. Ta se vypěstuje během života. Její kořeny sahají do dětství a dá se té bestie s větším či menším úsilím zbavit.
V článku Žárlivost najdete široké informace o této „nemoci“.

Žárlíte? Pak neklesejte na mysli. Vaši situaci jste si vytvořili sami a také se jí můžete zbavit.
Jak na to najdete v článku Žárlivost a jak se jí zbavit?

Je váš protějšek žárlivý? Pokud ano, měli byste vědět, jak mu pomoci, aby se situace ještě více nezhoršovala.
Článek Jak pomoci partnerovi, který žárlí? vám napoví jak na to.

Zvažujete, zda zůstat anebo odejít ze vztahu s žárlivcem? Mají jeho/její sliby vyhlídky na zlepšení? Pokud jste v této fázi vztahu a potřebujete informace, přečtěte si následují článek.
Zůstat nebo odejít ze vztahu s žárlivcem?

2

Jak ovlivňuje psychika a psychické problémy váš vztah? Zcela. Každý z vás se ve vztahu chová tak, jak to vnitřně cítí. Pokud máte vy nebo partner/ka problémy, tak je dříve nebo později začnete přenášet do vztahu.

Problémy, které se netýkají vztahu a přicházejí z venčí.

Jeden (oba) z vás je pod stresem například z práce, nedostatku peněž, sportovního neúspěchu atd. Tento stres je přenášen do vztahu. Dochází k podrážděnému chování, odsekávání, nekomunikaci, hádkám, není chuť na sex atd. Pokud to trvá jen krátce, většinou to protějšek dokáže pochopit. V opačném případě, to může mít za následek vážné neshody ve vztahu až rozchod.

Co byste si měli uvědomit a dělat?

  • parter/ka není zdrojem vašich problémů, tak si na něm/ní nevylévejte svou zlost
  • nenechávejte si své problémy pro sebe a svěřte se protějšku, sdílená starost je poloviční
  • řešte příčiny vašich problémů, ne důsledky
  • snažte se pomoci partnerovi tím, že se budete zajímat o jeho problém, nebudete zbytečně reagovat na jeho negativní chování a na určitou dobu pochopíte, že ho něco trápí
Problémy, které přicházejí zevnitř vztahu a přímo se ho týkají.

Tyto situace vznikají z nenaplněných potřeb a špatné komunikace – příčina. To vyústí v nefunkční vztah a projeví se to na psychice jednotlivce nebo páru. Ve formě depresí, přejídání, nechutí k jídlu, poruch spánku, patologického strachu atd.- důsledek.

Co byste si měli uvědomit a dělat?

  • parter/ka není zdrojem vašich problémů, i když si myslíte že ano. Každý musíte začít u sebe. Prvotní byly vaše neshody ve vztahu (na to jsou vždy dva), až následně vznikly vaše deprese atd. Pokud budete problém házet na partnera/ku, nebude jednoduché problém řešit, neb nebudete řešit příčinu.
  • řešte příčiny, nefunkční komunikaci a nenaplněné potřeby – kliakcí a vede za a) na stránku Hádky, nefunkční …za b) na článek Partnerská dohoda.
  • řešte důsledek, váš zdravotní stav
  • pomozte partnerovi/ce tím, že budete společně aktivně řešit neshody ve vztahu a budete ho/jí podporovat v léčbě zdravotního problému
Problémy, které měl jeden (oba) už před vstupem do vztahu.

Jedinec často pochází z rodiny, kde nebyla láska, objetí, porozumění. Rodina mohla být neúplná a také zcela nefukční s velmi negativním dopadem na potomky.
Jedinec se chová agresivně, může docházet k týrání, žárlení, vyhrožování, omezování osobní svobody, častým hádkám atd. Svou roli mohou sehrát alkohol, drogy, atd. Toto je ta horší varianta přinesení psychického problému do vztahu.

Co byste si měli uvědomit a dělat?

  • vy nebo partner/ka by se měl/a léčit, svůj problém řešit s odborníkem!!!
  • dívejte se na partnera/ku jako na nemocného/nou, nedělá vám to schválně ale proto, že si neví se sebou rady, neumí se jinak chovat, myslí si, že nemá jiné možnosti, jeho/jí problémy ho/ji plně ovládly atd. (tím se nijak nezastávám negativního chování). Nicméně vám se uleví.
  • zvažte, jaké jsou vyhlídky na zlepšení a zda vám to stojí za to setrvat ve vztahu.
  • požadujte, aby se protějšek léčil, situaci řešil, pokud se tak neděje, nemůže se vztah zlepšit
  • nenechte si šlapat po své lidské důstojnosti a nenechte si líbit věci, které vám ubližují, sami můžete situaci řešit tak, že odejdete, pokud je situace neúnosná.
Fobie, strachy, úzkosti, negativní přesvědčení, deprese, které měl jeden(oba) už před vstupem do vztahu

Tyto záležitosti jsou tou „lepší“ variantou přinesení psychických problému do vztahu. Partner vám nic nedělá naschvál, nicméně jeho stav společné soužití minimálně nějak omezuje.

Co byste si měli uvědomit a dělat?

  • řešte své psychické problémy a nenechávejte si vše s tím spojené pro sebe, pokud partner/ka stojí za to, tak vám rád/a pomůže.
  • pomozte partnerovi/ce tím, že ho/jí budete podporovat v léčbě zdravotního problému
  • zjistěte si informace, abyste věděli, jak se protějšek cítí a jak mu můžete aktivně pomoci

3

Má sebevědomí jednotlivce vliv na vztah a partnera? Ano má. Čím lépe na tom jste s vnitřním sebehodnocením (v tom zdravém smyslu slova), tím úžasnější je váš přístup k partnerovi/ce. Člověk, který má vyřešenou svou minulost, je vyrovnaný, má se rád a umí se ocenit za to, jaký je teď a tady se stejně pěkně dokáže chovat k partnerovi/ce. To co umíme dát sobě, dáváte ostatním. Není možné jiné milovat a sebe nenávidět!!!

Na vaše sebevědomí mají, respektive měli, zásadní vliv vaše rodiče a prostředí, ve kterém jste vyrůstali. Pokud si nevěříte, tak často nevěříte protějšku a podezíráte ho, vadí vám jeho/její minulost, kamarádi, cítíte se někým a něčím ohroženi, nadměrně vyzvídáte, narušujete soukromí partnera/ky, bojíte se rozchodu a opuštění bez příčiny atd.
Přečtete si více o příčinách nízkého sebevědomí v článku Jaké jsou příčiny nízkého sebevědomí?

Z toho všeho vyplívá, že v případě, že vztah trpí následkem pošramoceného sebevědomí vašeho nebo protějšku, tak je potřeba na sebevědomí zapracovat. Nevěřte tedy planým slibům, že už bude vše dobré, ani u sebe ani u partnera/ky, když se se stávajícím stavem nic neděje. Nepracujete na zvyšování sebevědomí anebo nedocházíte na terapie k odborníkovi.
V článku Jak vybudovat sebevědomí? najdete návod, jak se pokusit si pomoci bez odborníka.

Zajímavé články

jak se zamilovat

Jak se zamilovat

Není snad člověka, který by netoužil po lásce a spojení s druhou osobou. Abychom si ale mohli začít užívat všech výhod vztahu, musíme nejprve vstoupit do
Číst článek
jak poznat zamilovanost

Jak poznat zamilovanost

Možná jste potkali někoho, kdo se vám líbí, ale nejste si jistí, jestli jste do něj opravdu zamilovaní. Možná jste zamilovaní až po uši, ale
Číst článek
jak poznat ze si se mnou jen hraje

Jak poznat, že si se mnou jen hraje

Jste zamilovaní až po uši, ale druhý jako by vaše pocity úplně neopětoval. Zatímco vy to s partnerem myslíte vážně, u něj máte podezření, že je
Číst článek

Video k tématu

Co se nám povedlo?